מה עושים מכאן? איך עובד התהליך? איך מתקדמים?

דיברנו פעם או פעמיים ורוצים להתחיל להתקדם? בואו נבין ביחד את הדברים שאנחנו צריכים לעשות כדי להתקדם למשכנתא.

שלב 1- שיחת היתכנות ראשונית-

השיחה הראשונית בטלפון שבה אשאל אתכם שאלות בסיסיות ויחד נבין האם יש היתכנות למשכנתא שצריכים. חלק חשוב מהשיחה הזו – להבין מה המצב כרגע בדוח BDI אשמח אם תכינו מראש דוח נתוני אשראי שניתן להזמין כאן.

המטרה שלי בשיחה הזו היא לתת לכם תמונת היתכנות אמיתית לגבי הסיכוי לקבל את המשכנתא הנדרשת, כמה זמן זה יקח וכמה זה אמור לעלות. אם תחליטו שזה מתאים לכם – נתקדם לשלב הבא.

שלב 2- פגישה טלפונית או פרונטלית-

בדרך כלל כדי להגיע למצב שבו אני בקיא בכל החומר הרלוונטי, רצוי לעשות איזה שהיא פגישה קצרה. אפשר כמובן פרונטלית ואפשר בטלפון. העיקר הוא שנוכל לדבר ביחד במשך רבע שעה רצוף ותהיה לי את האפשרות לשאול אתכם את כל השאלות הרלוונטיות ולהיות מוכן לכל שאלה שתגיע בהמשך מהבנקים.

אפשר להכין את כל הניירת לפגישה שלנו או שאפשר לדבר על כל הדברים ואז אני אבקש את החומר לאחר סיום הפגישה. תלוי בכם ובלוח הזמנים. חשוב לי שתהיו רגועים לגמרי, העבודה המשותפת כרוכה בתשלום שהוא לפי הצלחה בלבד וניתן להפסק בכל רגע.

שלב 3 – הכנת ניירת רלוונטית:

השלב הכי חשוב ללא ספק בכלל. כאן אנחנו צריכים להיות סופר מסודרים עם הניירת הנדרשת. כמה שנהיה יותר מסודרים- כך הדברים ירוצו מהר יותר. ברשותכם, אני מצרף כאן את כל הניירת הרלוונטית למשכנתא. שוב, סדר.

תעודות זהות עם ספח פתוח של כל המשתתפים במשכנתא

עובר ושב 3 חודשים של כל המשתתפים במשכנתא

3 תלושים אחרונים של כל מי ששכיר

אישורי קיצבאות של כל מי שמקבל קיצבה של ביטוח לאומי

דוחות שנתיים של השנה הנוכחית ושנתיים קודמות – עבור כל מי שעצמאי

דף הסבר בכתב יד, אשר מפרט ומסביר את כל הבעיות שהיו ולמה זה קרה ולמה לא יקרה שוב ( נדבר על זה)

ריכוז הלוואות של כל החשבונות – אם יש הלוואות

למי שיש בשנים האחרונות תיקי הוצאה לפועל, אפילו סגורים- דו"ח תיקים לחייב של הוצלפ (נדבר על זה)

שוב, כבר ציינתי את זה אבל אצין שוב – ניירת מסודרת זה אחד היסודות של ההצלחה. זה מאוד פשוט: הבנקים ידרשו את כל הניירת. כמה שנביא אותה יותר מהר, כך נקבל מענה כמצה שיותר מהר.

שלב 4 – קבלת אישור למשכנתא – בעיה שלי:

השלב הזה הוא למעשה בעיה שלי ופחות קשור אליכם. זה ליבת העבודה שלי, להפעיל קשרים, לבקש טובות, להסביר, לשכנע ובשורה תחתונה להגיע למצב שבו אני מביא אישור למשכנתא. לכם אין הרבה מה לעשות בשלב הזה.

יכול מאוד להיות שהבנקים יבקשו תוספת של ניירת כל שהיא ואני אבקש מכם. אני מאוד מבקש שתעזרו לי עם הניירת כמה שיותר מהר. אני אנסה מאוד להחזיק אתכם מעורבים בתהליך, אבל לפעמים קשה להסביר את הדברים. זה קצת כמו לנסות להסביר איך מכינים נקניקיות. הרבה לכלוך, הרבה אבק אבל בסוף יוצא טעים.

אבל אני אנסה לתת עדכונים שוטפים כדי שתבינו את התמונה, מצד שני תסמכו עלי שאני עושה כל מה שצריך כדי שזה יצליח. באמת.

שלב 5 – חתימת חוזה ושמאי:

אחרי שקיבלנו אישור למשכנתא ועברנו את החלק הקשה, עכשיו מגיעים לחלק הביורוקרטי. אם עדיין חתמתם חוזה אז עכשיו זה בדיוק הזמן לעשות את זה. אם כבר חתמתם חוזה אז עכשיו זה הזמן להזמין שמאי מטעם הבנק כדי להעריך את השווי של הנכס בשביל הבנק ולשלוח דו"ח שמאות, על מנת שנוכל להתקדם לשלב הבא.

אני אקבל מהבנקאי המטפל רשימת שמאים שרלוונטיים ונבחר אחד מהם. אני מציין כבר מעכשיו שהשמאות עולה כסף ואתם משלמים לשמאי. השמאי גם ככל הנראה יבקש מסמכים נוספים של הנכס שאנחנו מדברים עליו. היתר בניה, תוכניות מכר ודברים נוספים. סבלנות. סבלנות. סבלנות. אין מה לעשות, כולם עוברים את זה.

שלב 6- חתימות בבנק וטיפול בניירת:

שלב הסיום של תהליך המשכנתא. אולי החלק הכי מעצבן והכי ארוך בכל התהליך הזה. אתם כבר עייפים אחרי כל הדרך שעברתם ואין לכם כוח לכלום.

הרבה אנשים נוטים לחשוב שכאשר מגיעים לחתימות זה סוף התהליך כולו, אבל זה לא ממש נכון. זה סוף התהליך מבחינה מהותית, אבל מבחינה פרוצדורלית זה עוד לא.

ברגע שמגיעים לבנק לחתום, הבנקי יתן לנו את הניירת שאמורה להגע לעורכי הדין שצטפלים בעיסקה או אם זה קנייה מקבלן, אז לקבלן. אלו מסמכים שלמעשה רושמים את המשכנתא בטאבו ולמעשה מתעדות את זה שיש משכנתא לטובת הבנק על השם שלכם.

בנוסף יהיה צורך לעשות עוד כמה דברים קטנים, כמו: יפוי כוח נוטריוני שחתום אצל נוטריון- עולה בערך 250 שקלים, ביטוח חיים וביטוח מבנה לכל אחד הלווים, שעולה בערך כמה מאות שקלים בחודש, תלוי כמובן במצב הרפואי של כל אחד. דבר אחרון שאמור להיות זה לעשות הוראת קבע מהחשבון שממנו תשולם המשכנתא.

לאחר טיפול בניירת – כל הניירת חוזרת לבנק ולאחר יומיים בערך, מעבירים את הכסף.

הבנק לא מאשר
לכם משכנתא?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם