בזמן שישנתם: "חברת הפניקס נמכרת לאבו דאבי"

לפני מספר חודשים שוטטתי בין האתרים הכלכליים בשעות הלילה המאוחרות ומצאתי פתאום בכלכליסט שקרן פיננסית בבעלות ממשלת אבו דאבי ( תחת השם ADQ)   רוכשת 25 אחוז משווי חברת הביטוח הפניקס.

אם זה נשמע לכם מעט, אז תרשו לי לספר לכם שזה למעשה יהפוך את הקרן מאבו דאבי לבעלת שליטה בפועל בהפניקס, היות ואין אף גוף או אדם אחר שמחזיק ביותר אחוזים ( אפילו לא קרוב) מזה.

לא במפתיע, במסגרת העיסקה גם המנכ"ל אייל בן סימון ויו"ר החברה בני גבאי רוכשים שני אחוז ממניות הפניקס ונקבע שהם יעשו טובה וימשיכו בתפקידים שלהם לעוד חמש שנים. איזה מזל.

במילים פשוטות, ממשלת אבו דאבי הולכת להיות בעלת שליטה בחברת הפניקס, אשר מנהלת כספי ציבור בישראל בשווי של 364 מיליון שקלים. כלומר, הניהול והשליטה על הכסף הזה, יהיו מעכשיו כפופים להחלטות ממשלת אבו דאבי.

מה זה 364 מיליארד הזה?

תמיד כאשר מדברים על חברות ביטוח, זה נשמע משעמם ולא ברור. העניין הוא כזה: חברת הפניקס מנהלת פנסיות וקופות גמל וקרנות השתלמות שלנו האזרחים – בגובה של 364 מיליון שקלים. הכסף שלנו שעכשיו יהיה בידי קרן שולטת מאבו דאבי.

אז מה הבעיה?

בעיה ראשונה היא שכבר פרצו האקרים ערבים לחברת ביטוח אחרת, הכשרת היישוב ודרשו כופר על מנת לא לחשוף לעיני כל העולם את פרטי המבוטחים בחברה. עכשיו אנחנו מדברים על סיכון כפול ומכופל, כי זה לא הכשרת היישוב הקטנה- אלא חברת הביטוח הגדולה בישראל שמנהלת הון עצום מכספי הפנסיות שלנו ותהיה עכשיו בשליטת מדינה שהיא לא אויב, אז לך תדע.

פעם היינו חברים טובים של איראן:

הבן שלי לומד מדינות בעולם וכל היום נמצא במפות. לפעמים הוא מסתכל עלי ואומר משפטים כמו: "טורקיה חבר של מי?" ואז אני עונה למשל : "טורקיה חבר של רוסיה". ולפעמים הוא שואל איראן חבר של מי? ואני לא בטוח מה לענות.

למבוגרים בינינו אולי עדיין יש זיכרונות מהימים העליזים שבהם איראן הייתה חברת אמת של ארצות הברית וישראל. העסקים פרחו, שיכון ובינוי בנתה את טהרן, אנשי משרד החוץ ניהלו חצי מדינה בעירן ומנגנון השלטון שלפני המהפיכה אף ביקש מאנשי המוסד להיפטר מחמינאי שגר באותה תקופה בצרפת. חבל שלא הסכמנו.

בין יתר הדברים, ישראל סחרה בנשק עם איראן במשך השנים ובזמנו, יצחק רבין גילה שחיזבאללה, אשר הינו בן חסות איראני משתמש בנשק ישראלי. דמיינו שהיחסים עם אבו דאבי יעלו על שרטון, זה לא ממש מופרך- היינו רוצים שהשליטה בחברת ביטוח הפניקס תהה בשליטת איראן של היום?

סעודיה כבר הפנתה עורף:

כולנו בעד קשרי מסחר וידידות בינלאומית עם מדינות מפתח באזור שלנו. אבל עדיין צריכים לזכור את מאזן הכוחות במזרח התיכון. כל מדינות המפרץ חוששות מאוד מאיראן ומנסות תמיד לתמרן בין ארצות הברית שאמורה להגן עליהן לבין איראן שהיא כוח אדיר במפרץ הפרסי ולא ניתן להתחמק מ"לעבוד איתה" כדי לשרוד במרחב הזה.

חשוב לי שתבינו:

אנחנו שומעים המון דברים טובים על אבו דאבי ועל סעודיה ועל שאר מדינות המפרץ, כאשר כולם מדברים על החדשנות ועל גורדי השחקים ועל מכוניות היוקרה. אבל זה רכיב אחד. הרכיב השני הוא זה שהמדינות האלו קטנות ואין להן צבא משמעותי שיוכל להגן עליהן מפני ענקית כמו איראן, במידה וזו תחליט לכבוש אותן או רק לתקוף אותן בטילים או כל תרחיש אחר.

ברגע שהמדינות האלו מרגישות שארצות הברית בורחת מהאזור והנציגה שלה באזור שהיא ישראל- הן חלשות ולא יכולות באמת לסייע כשיהיה צורך, הן בורחות לזרועות איראן. לאחרונה דווחו שסעודיה נסוגה מההבנות עם ישראל ומחדשת את הסכמי הסחר שלה עם איראן.

השאלה שלי היא מה יקרה, אם וכאשר ממשלת אבו דאבי תחליט לעשות דבר דומה? מה יקרה עם הכספים של אזרח ישראל שמנוהלים בפניקס או יותר חמור, מה יהיה עם המידע האישי שלנו האזרחים שמנוהל בידי אותה חברת הביטוח?

הציניקנים יגידו:

עכשיו יבואו הציניקנים ויגידו שהחברה היא לא של הממשלה באבו דאבי, אלא קרן פיננסית בשליטת אבו דאבי והקרן מנהלת נכסים במאות מיליארדים, הם לא באמת יגלו לאיראן את הפרטים של אזרחי ישראל שנמצאים בחברת הפניקס, אבל תרשו לי לשאול אתכם שאלה: למה לקחת סיכון מיותר?

הבנק לא מאשר
לכם משכנתא?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם