ח"כ גפני תוריד את הריבית על המשכנתא – אנחנו, העם מאחוריך!

חבר הכנסת גפני  דיבר על הורדת הריבית על המשכנתאות, אבל מיד הרעיון נגנז על ידי המומחים למיניהם בכל התחומים וחברי כנסת ומי רק לא. אני קורא לו – להוריד את הריבית עכשיו.

אני חייב לשתף אתכם הסיפור. ישבתי עם אישתי וראינו חדשות. תוכנית אחת דיברה על אנשים שנחנקים מהריבית הענקית על המשכנתאות והקשיים שאנשים עוברים כתוצאה מזה. מבאס ממש. ואז בתוכנית הבאה, חבר הכנסת גפני מדבר על זה שהוא רוצה לבדוק את האופציה לפעול להורדת הריבית על המשכנתאות.

אני בכלל לא בטוח שהוא התכוון לזה ברצינות, אולי זה היה חלק מהרצון להיבחר או מה שזה לא יהיה, אבל הרעיון הוא מעולה. באמת, קיוויתי שהוא מתכוון לזה ברצינות ויעשה את הדבר הזה. ממש קיוויתי.

באותו הרגע אמרתי לאישתי: "תני לזה יומיים, יקרעו אותו בתקשורת כל מי שרק יכול". הרי זה הכי קל, לרדת על חבר הכנסת החרדי, שאין לו תארים בכלכלה ואין לו שירות בסיירת והוא בסך הכול רוצה לעזור לאנשים הפשוטים שגם להם אין תארים בכלכלה".

כך בדיוק קרה. עברו יומיים או שלושה, כל המומחים מכל הכיוונים הסבירו שהוא מדבר שטויות ואין שום היגיון שזה יקרה ושרק בנק ישראל יש לו את הידע הייחודי בעולם ואין אף אחד אחר שיכול לערער על שיקול הדעת של הנגיד.

אז חבר הכנסת גפני היקר, לפני שהם מסבירים לך למה זה לא נכון ולא הגיוני, תרשה לי לספר לך על הרבה זוגות צעירים ומבוגרים שמרוויחים ביחד 12-15 אלף שקלים נטו בחודש והמשכנתא שלהם עלתה היום ל5000 שקלים בחודש. אני אשמח שכל המומחים יסבירו להם למה זה לא נכון להוריד את הריבית.

אני בטוח שהזוגות האלו מאוד יתרשמו מהעובדה שהקושי והמצוקה שלהם לא משפיעים בכלל על מקבלי ההחלטות, כי זה לא נכון כלכלית. אשמח לשמוע את התגובה שלהם על זה. אני בטוח שהזוגות האלו יצביעו בעד הורדת הריבית ולא בעד שמירת מדיניות כלכלית עצמאית של בנק ישראל או מה שזה לא יהיה. אנשים שאין להם מה לאכול, לא מתעניינים במדיניות נכונה של בנק ישראל- הם פשוט רוצים לאכול. זה הכול.

הנגיד צודק, אבל את מי זה מעניין?

אנשים חכמים ממני תמיד אומרים: אל תהיה צודק, תהיה חכם". אז בנק ישראל היקר ומשרד האוצר הנכבד, יכול להיות שאתם צודקים ויש המון הגיון במדיניות שלכם ואתם יודעים בדיוק מה אתם עושים, אבל התוכנית שלכם היא בדיוק המהות של להיות צודק ולא חכם.

על מנת לעצור את עליית המחירים, אתם בעצם מעלים את המחיר על המשכנתא. בדומה לטיפול במחלת הסרטן, אתם מנסים לרפא את הגוף על ידי הריגת כל התאים כולם. אימי שתהיה בריאה ותזכה לשנים ארוכות מטופלת בכימו כנגד מחלת הסרטן ותמיד היא אומרת לאחר הטיפול שהיא מרגישה שהורגים את כל הגוף כדי לרפא חלק אחד ממנו.

יכול להיות שבסוף אתם תצליחו להוריד את המחירים, העניין הוא שעד אז אתם תהרגו את כל האנשים שהם לא בעשירונים העליונים. אנשים פשוט נחנקים ומוותרים היום על דברים שהם לא השמנת, אלא דברים שהם הבסיס של החיים. אנשים לא הולכים לסופר, כי אין להם כסף לקנות אוכל. האם זה המדיניות הנכונה באמת?

אז שתי אופציות מאוד פשוטות וקלות לביצוע, באמת פשוט:

אם חבר הכנסת גפני מבין שהאנשים נחנקים אז כנראה שזה לא סוד אדיר כל שהוא. אנחנו באמת נחנקים. אז אולי פשוט לעצור את עליית הריבית ולמצוא פתרון אחר כל שהוא להורדת המחירים במשק? חייבים להיות פתרונות נוספים לבעיה הזו, לא יכול להיות שהדבר היחידי שניתן לעשות זה עליית הריבית.

האופציה השניה אפילו קלה עוד יותר, היא פשוט לדרוש מהבנקים להציע את האופציה להקפיא את המשכנתא או לפחות את עליית המשכנתא עד יעבור הזעם. הצעד הזה כל כך פשוט עד שזה כואב שלא קרה עדיין.

הבנקים מרוויחים עשרות מיליארדים ולא יקרה להם כלום אם יעזרו ללקוחות שלהם ויאפשרו להם להקפיא 30 אחוז מתוך תשלומי המשכנתא לשנה או שנתיים, עד שהריביות יחזרו להיות שפויות. העניין הוא שזה לא צריך להיות התנדבותי – זה צריכה להיות דרישה ברורה של בנק ישראל, משרד האוצר והממשלה. "תקפיאו לנו ועכשיו".

בקיצור, חבר הכנסת גפני – אנחנו מאחוריך. תקל עלינו.

מרטין בוקסדורף הוא יועץ משכנתאות למסורבים ולמתקשים לקחת משכנתא

https://mashkanta-meusheret.co.il/

הבנק לא מאשר
לכם משכנתא?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם