כמה עולה ייעוץ משכנתא? ייעוץ רגיל? וייעוץ למסורבים?

למי שלא מכיר אותי, שמי מרטין בוקסדורף "הבולדוג" ואני מטפל במשכנתאות לאחר סירוב. אנשים עם בי די איי שלילי וכאלו שעברו צרות כמו פשיטות רגל ודברים דומים.

הרבה מאוד פעמים אנשים שואלים ובצדק, כמה עולה ייעוץ משכנתא? אני אנסה לענות כאן על השאלה של המחיר, אבל חשוב להבין שזה לא מספר מוחלט כל שהוא אלא נגזר מהרבה דברים.

מה הפרמטרים שמשפיעים על מחיר של ייועץ משכנתא/ לווי למשכנתא?

ראשית – האם מדובר בליווי של אדם תקין או שיש בעיות?

הכוונה היא האם האדם או הזוג שצריך ללוות הם מסורבים? כמובן שאם מדובר במסורבי משכנתא, המחיר גבוה יותר. כאשר אני כותב מסורבים, אני מתכוון לאנשים שיש בעיה איתם בקבלת המשכנתא.

שנית– ליווי חלקי או מלא?

כדי לנסות להוזיל את המחירים ולהנגיש את השירות לכולם, יש הרבה מאוד יועצים שמציעים ליווי חלקי. למשל פגישה ראשונית, הכנת תוכנית מסלולי משכנתא ולאחר מכן ליווי טלפוני. זה כמובן רק סוג אחד של ליווי חלקי למשכנתא ויש אחרים, אבל הבנתם את הרעיון.

שלישית – סכום המשכנתא הדרוש:

ככל שהסכום הנדרש הוא גדול יותר, כך יש צורך ביותר מאמצים לאשר את המשכנתא וריביות טובות יותר, כך שהמחיר עולה בהתאם.

ותק וניסיון היועץ

כמובן שיועצים ויועצות מנוסים עם וותק וקשרים טובים במערכות הבנקאיות רוצים לקבל יותר כסף עבור השירות שלהם. זה קיים בכל תחום ובמקרים מסוימים עדיף לקחת מישהו פחות מנוסה וזול יותר.

אז כמה עולה ייעוץ משכנתא?

ליווי חלקי למשכנתא (קיים בכמה גרסאות) – בערך 2,000 – 2,500 שקלים עם או בלי מע"מ. כאשר חשוב להבין בדיוק מה כולל הליווי, כדי להבין האם זה מתאים לכם. יש אנשים שמאוד מתאים להם לקבל פגישת ייעוץ ואז ללכת לריב עם הבנקים למשכנתאות ויש אנשים שזה פשוט לא נכון להם.

ליווי מלא למשכנתא למשכנתא פשוטה בסכום משכנתא ממוצע– המחירים כאן מעט גמישים, אבל בגדול:

יועץ מתחיל יבקש 4000-4500 שקלים כולל או פלוס מעמ,

הוותיקים יותר יבקשו 5000-6500 שקלים כולל או פלוס מעמ,

יעצים מנוסים מאוד המתמחים בסוג המשכנתא הזה יבקשו 6500-8000 שקלים פלוס או כולל מעמ.

ליווי מלא למשכנתא בסכומים גדולים, למשל מעל 2 מיליון שקלים או עיסקאות שלוקחות זמן, כמו בנייה עצמית, עיסקאות במשקים חקלאים , נחלות וקנייה תמ"א ואו פינוי בינוי:

יועץ מתחיל יבקש 5500-6500 שקלים עם או כולל מעמ

יועץ מנוסה יבקש 6500-8500 שקלים

יועץ מנוסה מאוד הבקיא בסוג העיסקה הספציפי יבקש 8000-12,000 שקלים כולל או פלוס מעמ.

שוב אני מדגיש כאן לכולם, אתם לא תמיד חייבים את היועץ או היועצת הכי מנוסים, לפעמים מספיק יועץ מתחיל שיעשה את העבודה הקשה יחד איתכם ואתם תתחלקו במשימות והוא ישמש הנציג שלכם מול הבנקים למשכנתאות. הכול תלוי בהתאמה ובצרכים שלכם, תנסו בבקשה להתייעץ עם כמה יועצים לפני שאתם מתחילים ותשאלו ספציפית על הידע שלהם והניסיון וכן תבקשו ממליצים.

הרבה מאוד פעמים אני שומע אנשים שאומרים דברים כמו: סתם שילמתי ליועץ משכנתאות 10 אלף שקלים, יכולתי לעשות את הדברים בצורה טובה יותר בעצמי. ואז אני אומר: אז כנראה לא הייתם צריכים יועץ יקר, הייתם צריכים לקחת ליווי חלקי כל שהוא ובאמת לעשות את הדברים בעצמכם. זה באמת עניין של התאמה בין מי שאתם, למה שאתם רוצים ולמה שאתם צריכים ומצפים לקבל.

כמה עולה ייעוץ משכנתא למסורבים או לאחר סירוב? (שם יותר נכון)

גם בתחום המסורבים זה מתחלק לכמה קטגוריות, כאשר השיקול העיקרי הוא רמת הבעיה שצריך לפתור, כלומר עד כמה היא מורכבת, מה רמת הדחיפות ולוחות הזמנים ומי זה היועץ. כמובן שיועץ שהתחיל לטפל במסורבים לפני חצי שנה יקח פחות כסף מיועץ עם שני תארים ואחרי 20 שנה בבנקים למשכנתאות ו15 שנות ניסיון בעבודה עם מסורבים.

אז כמה זה עולה?

משכנתא של מסורבים קלים – כמו למשל מספר צ'קים שחזרו או מספר הוראות קבע שחזרו בשנים האחרונות (נפוץ מאוד), המחירים נעים בסדר גודל של 15,000- 22,000 שקלים עם או פלוס מעמ. כאמור וותק היועץ וכו. התשלום לפי הצלחה בלבד.

מסורבים בינוניים – הכוונה היא להיסטוריה של תיקים בהוצאה לפועל, צ'קים שחזרו, עיקולים ודברים דומים, המחירים נעים בין 20-27 אלף שקלים כולל או פלוס מעמ. התשלום כאמור לפי הצלחה בלבד.

מסורבים מורכבים יותר – למשל עבר של פשיטות רגל והגבלות, הרבה מאוד תיקים בהוצאה לפועל או בעיות עם הנכס אשר מונעות ביצוע עיסקה ודברים מורכבים אחרים, המחירים נעים סביב 25,000-35,000 עם או בלי מעמ, כאשר שוב זה לפי הצלחה בלבד.

לא לתת מקדמות

חשוב לציין שבתחום המשכנתאות למסורבים, התשלום הוא לפי הצלחה בלבד ואין שום סיבה לתת מקדמות מראש. אני לא מדבר על יועץ אשר מבקש 1000 שקלים דמי רצינות, אלא על יועצים אשר מבקשים את כל הכסף מראש או הרבה כסף מראש. זה פשוט לא מוצדק ולא ראוי בכלל כאשר מדברים על תיקי מסורבים שההצלחה בהם היא תלויה ונמצאת בסימן שאלה. אל תיתנו מקדמות. פשוט אל תעשו את זה בכלל. יש הרבה אנשים הגונים שעובדים לפי הצלחה בלבד, כמו שאמור להיות.

חשד להונאות

עוד נקודה שאני חייב להעלות כאן היא כל מיני חברות מוזרות אשר מזמינות אנשים לפגישה לפני שבכלל הבינו את כל הפרטים על המשכנתא ומחייבות להגיע שני בני הזוג בלבד. כלומר, הם לא מוכנים שיגיע רק בן אדם אחד, אלא שני בני הזוג.

אם דיברתם עם חברה ואחרי חצי דקה, בלי להבין הזמינו אתכם לפגישה וחובה להביא בני זוג- תבינו שיש כאן משהו מוזר.

חברות גדולות לייעוץ משכנתא

בשנים האחרונות נוצרו מספר חברות גדולות אשר מפרסמות המון ומעסיקות הרבה עובדים ויש להן משרדים מפוארים והרבה מזכירות ומכונות אספרסו. אני לא נגד חברות גדולות, אבל יצא לי לשמוע סכומים פשוט מוגזמים וממש לא לעניין.

תבינו שאם אתם הולכים לחברה גדולה, אתם ככל הנראה תשלמו הרבה יותר ובעיקר תשלמו על המשרדים והעובדים ותקבלו שירות מיועץ פחות מנוסה. אבל כמובן כל אחד והשיקולים שלו.

מזמין אתכם לעין ברשימת היועצים המומלצים שלי. אנשים שאני סומך עליהם בעיניים עצומות. כאן. 

המון בהצלחה לכולם

הבנק לא מאשר
לכם משכנתא?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם